Shacman F3000 Camion à benne basculante d'occasion 6x4 10 roues 420hp
| État | Occasion |
|---|---|
| Marque | SHACMAN |
| Type de transmission | 6x4 |
| Type de carburant | Diesel |
| Puissance | 420 HP |
| Norme d'émission | Euro 3 |
| Marque moteur | Weichai |
| Cylindrée | 11.596 L |
| Transmission | Manuelle |
Spécifications & Caractéristiques
| Informations de base | |
|---|---|
| Série | Shacman F3000 |
| Transmission | 6x4 |
| Modèle | SX3255 |
| Empattement | 3800+1350mm |
| Poids à vide | 12500kg | Dimensions | 8329x2490x3450mm |
| Moteur | |
| Modèle | Weichai WP12.420E32 |
| Puissance | 420hp |
| Cylindrée | 11.596L |
| Type de carburant | Diesel |
| Puissance maximale de sortie | 309kW |
| Norme d'émission | Euro 3 |
| Boîte de vitesses | |
| Modèle | Fast 12JSD200T-B |
| Mode de passage des vitesses | Manuelle |
| Vitesses | 12 vitesses avant et 2 vitesses arrière |
| Châssis | |
| Dimensions du châssis | 850×300 (8+7)mm |
| Essieu arrière | Essieu arrière MAN 16T à double réduction |
| Ressorts à lames | 10/12 |
| Rapport | 5.262 |
| Caisse de chargement | |
| Dimensions de la caisse | 5600x2350x1500mm |
| Épaisseur de la tôle d'acier | 8 mm au fond, 6 mm sur les côtés |
| Autres spécifications | |
| Modèle de pneu | 12R22.5 |
Fréquemment poséesQuestions
Merci de votre intérêt pour les camions d'occasion en provenance de Chine. Vous pouvez nous contacter par e-mail ou WhatsApp, n'hésitez pas à soumettre votre demande dans le formulaire ci-dessus, et nous vous répondrons dans les plus brefs délais.
1. Will there be a quality inspection conducted on the vehicle before shipping?
We will provide customers with high-definition videos before shipment, and complete all quality inspections of the vehicle before delivery. Additionally, we will provide you with a factory inspection certificate and relevant inspection and testing certificates upon delivery.
2. Does the price you quoted including shiping?
It is up to the terms of payment you prefer. Both CIP & CIF include the shipment fee.
3. Will you purchase commercial insurance for vehicles during shipping?
Yes, whether within China or abroad, we will purchase insurance for vehicles during shipping.
4. What information is included in the contract?
Once you confirm the vehicle and price, we can proceed to sign the contract. We will prepare an international trade contract and a proforma invoice (PI) for you.
The contract will include product information, payment methods, receiving bank details, delivery time and so on.
As per the agreement in the contract, you will be required to pay a deposit within the specified timeframe.
5. What are your payment terms?
T/T, L/C. We prefer T/T 30% as the deposit, and USD and EUR are acceptable.
Before the goods are officially shipped from China Customs, we need you to pay the remaining 70% of the payment.
6. How long can I get my order finished?
Typically around 30 days, but specifics may vary according to the contract.
7. Can I replace the tires with brand new ones?
Of course, if you agree to pay, we can replace the tires with brand new ones.




